Run/Walk/Skate for Suicide Prevention - Bemidji

Age Group Results

September 10, 2016


Results By Hero's Timing www.herostiming.com


5K Run Men: 0-14 15-24 25-34 35-44 45-54 55-64
5K Run Women: 0-14 15-24 25-34 35-44 45-54 55-64
10K Run Men: 15-24 25-34 35-44 45-54 55-64
10K Run Women: 0-14 15-24 25-34 35-44 55-64

5K Run

Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Shelby Meyer Bemidji MN 1382 14 6 23:46.7
2 Kayleigh Lory Tenstrike MN 1348 9 12 26:34.5
3 Allison Riley Bemidji MN 1362 11 33 31:20.8
4 Kylee Benso Bemidji MN 1373 12 48 33:28.5
5 Josie Camp Bemidji MN 1460 14 72 43:30.9
6 Riley Nelson Bemidji MN 1383 12 78 53:55.3
Top

Female 15 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jessica Kay Bemidji MN 1321 24 15 27:05.4
2 Alyson Walker shakopee MN 1361 20 19 27:49.4
3 Gitona King Deer River MN 1369 20 25 29:52.4
4 Mathea Schmidt Bemidji MN 1358 19 27 30:02.4
5 Mercideze Vanbruggen Bemidji MN 1264 19 32 30:43.4
6 Tatjana Jenzer Bemidji MN 1452 20 45 33:18.2
7 Payton Ninneman Bemidji MN 1337 20 46 33:18.2
8 Emma Schmidt bemidji MN 1359 18 47 33:25.5
9 Sylvia Wilson Cokato MN 1327 21 51 33:48.8
10 Hannah Hull Minneapolis MN 1380 20 54 35:03.9
11 Evan Kolberg White bear lake MN 1331 22 60 39:42.2
12 Morgan Cunningham Bemidji MN 1392 22 62 39:43.1
13 Tori Koch puposky MN 1475 20 68 42:39.1
14 Alyssa Daken Bemidji MN 1387 18 70 43:03.2
Top

Female 25 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Ryan Hegarty Bemidji MN 1342 31 9 25:27.0
2 Kelsey Hartmann Bemidji MN 1298 25 24 28:58.2
3 Ruth Kirby bemidji MN 1315 28 26 29:57.8
4 Anne Cooper Nisswa MN 1352 25 29 30:08.3
5 Abi Tarutis Bemidji MN 1466 30 30 30:16.0
6 Shawna Burnham Bemidji MN 1318 33 35 31:23.3
7 Stacy Ness Bemidji MN 1394 33 44 33:05.0
8 Trina Kessler Bemidji MN 1472 25 76 45:36.3
9 Elizabeth Ledford Bemidji MN 1350 29 79 54:50.9
Top

Female 35 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Anne Thomas Bemidji MN 1451 37 31 30:39.8
2 Amy Riley Bemidji MN 1363 41 34 31:21.1
3 Rachel Koch Puposky MN 1474 44 37 31:48.9
4 Deanna Murphy Bemidji MN 1312 42 40 32:25.0
5 Katie Mischke Bemidji MN 1467 38 53 34:42.2
6 Mili Zegarra Bemidji MN 1314 37 55 35:24.0
7 Beth Anderson Duluth MN 1370 44 57 36:52.8
8 Angie Fournier Bemidji MN 1341 40 61 39:42.6
9 Gretchen Tinjum Fargo ND 1343 40 63 39:44.2
10 JoAnn Kelsey bemidji MN 1324 37 69 43:03.0
11 Misty Bray Bemidji MN 1465 37 81 56:21.1
Top

Female 45 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Carrie Berg Deer River MN 1368 45 20 28:24.7
2 Barbie Newhouse Excelsior MN 1400 46 22 28:38.2
3 Jean Loehlein Bemidji MN 1457 46 59 38:29.6
4 Jean Erickson Bemidji MN 1377 49 65 41:23.7
Top

Female 55 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Sandy Underwood Bemidji MN 1357 63 14 26:57.0
2 Elizabeth Mahle Bemidji MN 1340 55 42 32:55.7
3 Marilynne Hodapp Bemidji MN 1468 57 50 33:43.7
4 Jane Furuseth Bagley MN 1364 56 52 34:05.1
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jonathan Williams Bemidji MN 1372 14 21 28:37.4
2 Gary Wood Bemidji MN 1458 13 36 31:25.4
3 Aden Kaiser Beaver Bay MN 1273 11 74 45:27.2
4 Daunte Goodwin Duluth MN 1471 14 82 1:01:31.3
Top

Male 15 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Alexander Johannes Clearwater MN 1326 21 3 22:07.2
2 A.J. Washburn Baudette MN 1386 23 5 23:39.6
3 Brian Murphy Laporte MN 1462 24 7 25:18.6
4 Michael Bremer Bemidji MN 1379 22 8 25:20.1
5 Brandon Vacek Bemidji MN 1338 19 18 27:46.5
6 Lucas Ritchie Bemidji MN 1378 18 41 32:51.3
7 Draven Museus Cottage Grove MN 1396 18 71 43:03.3
8 Zack Haffner Duluth MN 1470 22 83 1:02:00.6
Top

Male 25 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jake Guella Bemidji MN 1461 26 2 19:52.9
2 joseph link bemidji MN 1330 25 13 26:42.6
3 Jarad Harder Bemidji MN 1322 25 16 27:06.5
4 Matthew Hartmann Bemidji MN 1299 27 38 31:57.0
5 josh kelsey bemidji MN 1323 32 67 42:35.4
Top

Male 35 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jesse Prince Bemidji MN 1375 35 1 18:24.3
2 Joe Lory Tenstrike MN 1346 35 11 26:33.8
3 Ben Cooper Nisswa MN 1353 38 28 30:08.0
4 Rodney Searles Bemidji MN 1397 39 43 32:57.9
5 William Benso Bemidji MN 1374 37 49 33:33.4
6 Matthew whitbeck Bemidji MN 1325 37 56 35:24.3
7 Scott Wright Bemidji MN 1365 39 58 37:12.1
8 Jeff Lindseth Clearbrook MN 1274 37 64 39:50.9
9 Mike Davis Bemidji MN 1459 40 73 43:31.6
Top

Male 45 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jeff Ewert Bemidji MN 1381 47 17 27:08.8
2 Eric Newhouse Excelsior MN 1399 45 23 28:38.5
Top

Male 55 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Meril Moen Bemidji MN 1344 60 4 22:47.5
2 Fred Forseman Bemidji MN 1300 64 10 25:40.8
3 Gary Russell Bemidji MN 1333 59 39 32:24.2
4 Jeff Wisdom Bemidji MN 1395 56 66 41:59.8
5 James Bevins Bemidji MN 1285 56 75 45:32.3
6 Lonnie Sorrell Bemidji MN 1391 57 77 48:53.8
7 Benson Ledford Kelliher MN 1349 61 80 54:54.9
 

10K Run

Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Halii Melcher Bemidji MN 1454 14 18 58:08.4
Top

Female 15 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Rae Lopez Bemidji MN 1388 23 9 46:28.0
2 Johie Risland Bemidji MN 1390 15 23 1:05:56.4
3 Bethany Erickson Bemidji MN 1328 20 26 1:11:35.4
Top

Female 25 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Molly Weaver Becida MN 1296 26 10 47:57.0
2 Ashlea McMartin Bemidji MN 1317 29 12 48:05.1
3 Jessica Hoechst Aurora MN 1307 31 19 58:24.1
4 Sarah Lutz Bemidji MN 1310 28 24 1:10:30.0
5 Alena Hull Duluth MN 1311 30 27 1:17:54.4
Top

Female 35 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Melanie Schmidt Bemidji MN 1308 40 11 47:57.1
2 Gretchen Slavicek Bemidji MN 1336 43 14 48:56.1
3 Carrie Noponen Bemidji MN 1453 37 17 58:08.0
4 Sara Godding Bemidji MN 1329 39 20 59:56.8
5 Andrea Kingbird Bemidji MN 1469 37 21 1:04:58.4
Top

Female 55 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Sharon Hanson Longville MN 1384 60 15 56:39.9
Top

Male 15 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Matt Kessler Bemidji MN 1473 23 6 44:22.0
Top

Male 25 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Phillip Kopanik Bethel AK 1393 26 1 40:58.4
2 Shawn Whiting Bemidji MN 1319 31 3 42:51.7
3 Michael Meehlhause Bemidji MN 1360 27 4 43:22.6
4 Brandon Hansen 1376 30 16 57:32.9
Top

Male 35 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Tim Duffy Bemidji MN 1371 42 2 42:51.4
2 Larry Hraban Bemidji MN 1351 36 7 44:57.5
3 Eloy Cecena Bemidji MN 1355 42 8 46:13.7
4 Christopher Godding Bemidji MN 1313 39 13 48:06.9
Top

Male 45 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 David Poole Baudette MN 1456 54 5 44:12.2
Top

Male 55 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 John Lutz Bemidji MN 1309 60 22 1:05:39.2
2 Al Rudnick Bemidji MN 1385 56 25 1:10:32.8